Serwis Arachnea |B. albiceps|B. albopilosum|B. angustum|B. annitha|B. auratum|B. boehmei|B. emilia|B. epicureanum|B. klaasi|B. schroederi|B. smithi|B. vagans|B. verdezi|
Animalia » Eumetazoa » Arthropoda » Chelicerata » Arachnida » Araneae » Opisthothelae » Mygalomorphae » Theraphosidae » Brachypelma »» występowanie
B. albiceps

Występowanie

MEKSYK

Charakterystyka
Powierzchnia Meksyku wynosi 1 958 201 km2. Najwyższe zniesienie Citalaltepelt 5699m, najdłuższa rzeka Rio Grande (odcinek) 2100km. Meksyk zajmuje górzysty i geologiczny pomost lądowy łączący Północną i Południową Amerykę, a rozciągający się między Oceanem Spokojnym a Zatoką Meksykańską. Kraj bogaty jest w zasoby mineralne; posiada największe na świecie złoża złota srebra, duże złoża miedzi, cynku i ołowiu; w ostatnim okresie zaczął także rozwijać przemysł wytwórczy, wykorzystujący duże zasoby ropy naftowej, gazu ziemnego i energii wodnej oraz tanią siłę roboczą.

Występowanie na kuli ziemskiej.
Jest to kraj położony w Ameryce Północnej.

Klimat
Klimat zmienia się wraz z szerokością geograficzną i wysokością terenu nad poziomem morza. Na północy duże opady i duże różnice temperatur sprzyjają rozwojowi pustyń. Na południu większość opadów występuje maj-sierpień. Roczna suma opadów wzrasta w kierunku południowo-wschodnim, osiągając maksimum nad Zatoką Meksykańską i na samym południu kraju. Równiny nabrzeżne oraz podnóża Sierra Madre leżą w strefie gorącej- tierra caliente, gdzie temperatura jest wysoka przez cały rok. Między sierpniem a październikiem obszary te znajdują się na szlaku huraganów znad Zatoki Meksykańskiej oraz Oceanu Spokojnego. Powyżej 1000m występuje strefa umiarkowana- tierra temp lada, która obejmuje większą część środkowego płaskowyżu. Na obszarze Mesy Centralnej, wznoszącej się na ogół 2000m, występuje strefa zimna, gdzie panuje klimat chłodny – tierra fria. Powyżej 4000m rozciąga się strefa mroźna – tierra helada, gdzie temperatura nigdy nie wzrasta powyżej 10*C.

Temperatura
Różnice temperatur w wilgotniejszych i tropikalnych częściach Meksyku są niewielkie (rzadko przekraczają 5 °C pomiędzy najgorętszym i najcieplejszym miesiącem). Okres zimowy można tu raczej zdefiniować jako porę deszczową. Na klimat w tym regionie największy wpływ ma położenie nad poziomem morza a poszczególne strefy klimatyczne ułożone są południkowo. Na wysokościach od 0 do 900 m temperatury są wysokie, obszary te są określane nazwą tierra caliente.

Opady
Meksyk ze względu na dużą rozciągłość szerokości geograficznej i zróżnicowanie topograficzne cechuje się dużą różnorodnością klimatyczną. Ponad połowa kraju znajduje się pod zwrotnikiem Raka. W rejonach tych wilgotne i morskie masy powietrza znad Zatoki Meksykańskiej, Morza Karaibskiego i Pacyfiku są ściągane przez niskie ciśnienie atmosferyczne. Są one głównym źródłem opadów, których szczyt przypada na okres od maja do sierpnia. Zarówno wschodnie, jak i zachodnie wybrzeże jest narażone na często występujące tam huragany (w szczególności w sierpniu i w październiku). Północna część kraju, ze swoimi pustyniami i półpustyniami, nie obfituje w opady, co jest spowodowane głównie przez wyż baryczny panujący nad Pacyfikiem.

Charakterystyczne gatunki roślin
Na pustyniach w północnej części Meksyku dominuje uboga roślinność pustynna z trawami, krzewami i sukulentami w wyższych partiach. No południu osadnictwo zniszczyło większość pierwotnych lasów, przetrwały jedynie stanowiska drzew iglastych w górach, w zachodniej części kraju. Na płaskowyżu w środkowej części kraju dominuje roślinność trawiasta. Na wschodzie, rosną lasy wietrznie zielone, a wyżej w górach -wilgotne lasy górskie. Na południowym zachodzie, na wybrzeżu Oceanu Spokojnego, rosną lasy wietrznie zielone częściowo tracące liście w porze suchej.

Charakterystyczne gatunki zwierząt
W wilgotnych lasach południa schronienie znalazło wiele gatunków zwierząt m.in. małpy, papugi, jaguary, tapiry i mrówkojady. Na północy i na płaskowyżu środkowej części kraju zwierzęta hodowane przez człowieka zajęły miejsce gatunków naturalnych. Na pustyniach i stepach wciąż występują pancerniki, jelenie, puma i kojot. Morza przybrzeżne obfitują w ryby.

Zamieszkujące gatunki Brachypelm:
-albiceps
-annitha
-auratum
-baumgarteni
-boehmei
-emilia
-epicureanum
-hamorii
-kahlenbergi
-klaasi
-schroederi
-smithi
-vagans
-verdezi



PANAMA

Charakterystyka
Powierzchnia Panamy wynosi 77 082km2. Najwyższe zniesienie Wulkan Baru 3475m. W zachodniej części kraju wznoszą się góry Serania Tabasara, opadające ku wąskim pasom nizin nabrzeżnych. Na południu łączy się z nimi górzysty półwysep Azuero. Również dwa łańcuchy górskie we wschodniej części kraju biegną równolegle do wybrzeża. Obniżenie zapadliskowe między górami wschodnimi i zachodnimi wykorzystano do przekopania kanału Panamskiego, łączącego Morze Karaibskie i Ocean Spokojny.

Występowanie na kuli ziemskiej.
Panama, położona jest lądowym moście łączącym Amerykę Północną i Południową.

Klimat
Panama leży w strefie klimatu równikowego, wybitnie wilgotnego, z 2-3 stopniowymi wahaniami temperatury w ciągu roku. W górach jest trochę chłodniej. Na stokach zawietrznych występuje wyraźna pora sucha. Większość powierzchni kraju pokrywają lasy równikowe, obszary suchsze- lasy podrównikowe zrzucają liście w porze suchej.

Temperatura
Średnia temperatura miesięczna: 26–28 °C na nizinach i ok. 17–10 °C w górach.

Opady
Obszar Panamy jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie. Klimat równikowy, na pn. wybitnie wilgotny (opady całoroczne, do 4000 mm), na pd. wilgotny (opady gł. w półroczu letnim, 1500–2500 mm rocznie).

Charakterystyczne gatunki roślin.
Roślinność charakterystyczna do danego klimatu. Charakterystyczne gatunki zwierząt.
Świat zwierzęcy reprezentują różnorodne gatunki ptaków (m.in. papugi, tukany, kolibry) oraz węże, jaszczurki, pancerniki, małpy.

Zamieszkujące gatunki Brachypelm:
-embrithes


KOSTARYKA

Charakterystyka
Powierzchnia Kostaryki wynosi 51 060km2. Największy szczyt Chirripo 3820m. Kostaryka jest krajem górzysto-wyżynnym. Teren wznosi się łagodnie od nizin nabrzeżnych nad Morzem Karaibskim ku górzystemu wnętrzu. Od granicy z Nikaragurą ciągną się góry Cordillera de Guanacaste, w których wznoszą się cztery duże wulkany. Łączą się one z wyższym łańcuchem Cordillera Central. Między tymi dwoma łańcuchami a pasmem Cordillera de Talmanca wznoszącym się na południowym wschodzie, lezy Dolina (Meseta) Centralnego, ze stolica kraju –San Jose. Jest to obszar aktywny sejsmicznie. Wzdłuż wybrzeża ciągną się piaszczyste plaże.

Występowanie na kuli ziemskiej.
Kostaryka leży na przesmyku środkowoamerykańskim, graniczy z Nikaraguą i z Panamą.

Klimat
Kostaryka leży w strefie klimatu Podrównikowego. Na wybrzeżu pacyficznym zaznacza się wyraźna pora sucha, podczas gdy na nizinach nad Morzem Karaibskim wysokie opady występują przez cały rok. Oba te obszary porastają bogate lasy równikowe.

Temperatura
W dużej mierze temperatury w Kostaryce zależą od położenia oraz wysokości nad poziomem morza. Najcieplejszymi miesiącami w roku są marzec, kwiecień i maj, a najzimniejszymi grudzień, styczeń i luty (spowodowane są chłodnymi wiatrami z północy). Średnie temperatury dla Mesety Centralnej wynoszą 22 C. Temperatury wybrzeży są z reguły o 10 stopni wyższe niż w centrum kraju i wahają się w granicach od 28-37 C (przy czym najwyższe są na wybrzeżu pacyficznym). Największe dzienne wahania temperatur zdarzają się podczas pory suchej, kiedy przejrzyste niebo nocą ułatwia wypromieniowywanie ciepła. W porze deszczowej noce są z reguły cieplejsze, a nagromadzone ciepło "przytrzymywane" jest przez chmury.

Opady
W Kostaryce zdarza się, że przez piętnaście dni z rzędu wartość opadów może wynieść 70 % opadów w roku. Strona atlantycka kraju dostaje najwięcej deszczy w okresie od grudnia do stycznia (deszcze padają tam w zasadzie przez cały rok, niekiedy przez kilka dni z rzędu). Strona pacyficzna natomiast przez pięć miesięcy od grudnia do kwietnia praktycznie ich nie doznaje. Ogólnie w porze deszczowej, najwięcej deszczy odnotowuje się w miesiącach od września do listopada, a najmniej w czerwcu, lipcu i sierpniu. (Okres tych 90 dni nazywany jest "małym latem"). Ze względu na nieustanne pasaty wiejące znad Morza Karaibskiego, strona atlantycka kraju otrzymuje dwa razy więcej deszczy od pacyficznej.

Średnia, roczna wartość opadów dla całego kraju wynosi 2.500 mm. Generalnie, najwięcej opadów w Kostaryce otrzymują tereny położone na wysokości 1200 metrów nad poziomem morza. Największe wartości opadów zarówno w ciągu dnia jak i roku otrzymują obszary wokół wulkanu Orosi oraz miejscowość Tapanti. Małe wewnętrzne deszcze objawiają się natomiast w nawet najsuchsze dni w lasach deszczowych. Dzieje się tak w wyniku kondensacji na chłodnych liściach pary wodnej.

Charakterystyczne gatunki roślin
Roślinność charakterystyczna do danego klimatu.

Charakterystyczne gatunki zwierząt
W Kostaryce występuje wiele ogromna rozmaitość gatunków ptaków, owadów i gadów oraz północno- i południowoamerykańskich ssaków.

Zamieszkujące gatunki Brachypelm:
-albopilosum
-angustum
-fossorium


GWATEMALA


Charakterystyka
Powierzchnia Gwatemali wynosi 108 889km2, najwyższy szczyt to Tajumulco 4220m, najdłuższa rzeka Motagua 550km. Środkową część kraju przecinają dwa główne łańcuchy górskie biegnące równolegle do wybrzeża od południowego Meksyku po Salwador. Schodża one stromo ku wąskim pasą nizin nabrzeżnych. Pasmo północne, Alto cuchumatanes jest starsze i bardziej zerodowane. W paśmie młodszym, Sierra Madre, wznoszą się 33 wulkany, w tym 3 czynne. Urodzajne gleby tego obszaru rozwinęły się na podłożu popiołów wulkanicznych. Na północy góry opadają ostrą krawędzią w kierunku rozległej zalesionej niziny Peten i wybrzeży Zatoki Honduraskiej.

Występowanie na kuli ziemskiej
Od zachodu i północy Gwatemala graniczy z Meksykiem, od wschodu z Belize, od południowego wschodu z Hondurasem i Salwadorem.

Klimat
W Gwatemali występuje klimat gorący z wyraźną porą deszczową. W górach klimat staje się chłodniejszy, po stronie dowietrznej bardziej wilgotny.

Charakterystyczne gatunki roślin
Na północy kraju rosną bogate lasy równikowe, w których spotyka się dęby, kauczukowce, drzewa iglaste. Wzdłuż wybrzeży występują zarośla mangarowe.

Charakterystyczne gatunki zwierząt
Typowymi zwierzętami lądowymi spotykanymi tutaj są: jaguary, małpy, pekari. Wodnymi zaś krokodyle i manat. Żyje tu ogromne bogactwo gatunków ptaków.

Zamieszkujące gatunki Brachypelm:
-sabulosum



Źródła.Atlas Geograficzny, Wikipedia

© 2008-2014 by Serwis ArachneaWebdesign by Arachnea.org